Objętość: 52 strony | Cena: zł
Temat numeru:
Promocja regionu
Czy biblioteka może prowadzić fanpage na Facebooku?
Kalendarz biblioteki na 2021 rok
(więcej informacji na temat poszczególnych artykułów znajduje się niżej)
Odbierz albo zamów z dostawą do domu – Monika Simonjetz 5-8
Świąteczny escape room – Beata Rozmiarek– Agnieszka Kajdaniak 10-11
Regionalizm dla całej rodziny – Monika Simonjetz 12-14
#zostań w domu – Anna Hreczka– Magdalena Grądalska 16-17
Regionalne wędrówki z tradycją w tle – Paweł Marchel 18-19
Uchylenie Tarczy Prywatności a fanpage biblioteki na Facebooku – Dariusz Skrzyński 20-22
Rola bibliotek w lokalnych partnerstwach – Joanna Krasowska 24-25
Archiwum społeczne w bibliotece – Łukasz Żywulski– Jacek Kupka 26-29
Cyfrowe bazy informacyjne jako metoda kultywowania regionalizmu – Beata Kania 30-33
Mapa bibliotecznych inicjatyw – Agnieszka Goliasz 34-35
Pracownia Regionalna MBP w Słupsku – Danuta Maria Sroka 36-39
MBP im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich – Dominika Kochanecka 40-41
Zabawki z kufra naszych dziadków – Beata Kania 42-44
Krótka piłka do… – Ewelina Blaut 45-47
8 książkowych prezentów dla dorosłych – Aleksandra Sobańska 48-49
8 książkowych prezentów dla dzieci – Aleksandra Sobańska 50-51
W większości bibliotek zauważa się odpływ czytelników po wiosennym lockdownie. Pozbawieni możliwości wypożyczania, zaczęli kupować książki i – jak twierdzą bibliotekarze – odzwyczaili się od wizyt w bibliotece. Innych zniechęcał długotrwały brak wolnego dostępu do półek. Wielu od początku negowało obostrzenia… Do bibliotek wrócili najwierniejsi, być może najbardziej potrzebujący, a bibliotekarze – mimo ograniczeń – rozpoczęli wdrażanie rozwiązań mających na celu odzyskanie użytkowników lub ułatwienie dostępu tym, którzy chcieliby przyjść do biblioteki, ale z różnych względów nie mogą.
Dotarcie do młodych czytelników okazuje się trudne, ponieważ jest to grupa bardzo wymagająca, szukająca nowych wyzwań. Dlatego konieczne staje się wykorzystywanie innowacyjnych metod. Idealnym pomysłem jest stworzenie wirtualnego escape roomu.
– również w wersji online
Czy małe duszki zwiedzają Sulęcin? Dlaczego w Sulęcinie jest Jarmark Koguci (organizowany corocznie w każdą Niedzielę Palmową)? Czy istniała księżniczka Sulęta? Co wydarzyło się w Sulęcinie w piątek trzynastego? Skąd wzięło się Jezioro Ostrowskie? Jaka legenda wiąże się ze starym sulęcińskim młynem nad rzeką Postomią? Na te i inne pytania odpowiada książka Bajki o Sulęcinie wydana z inicjatywy Sulęcińskiego Ośrodka Kultury i biblioteki publicznej.
– biblioteka promuje własną miejscowość
W dobie pandemii Gminna Biblioteka Publiczna w Miejscu Piastowym kontynuowała misję promowania własnej miejscowości – tym razem w świecie wirtualnym.
Nasze działania przeniosły się do sieci w myśl hasła #zostańwdomu.
Poznawanie świata i odkrywanie nowych miejsc jest naturalną potrzebą każdego człowieka. Pokażmy najmłodszym czytelnikom, że wcale nie trzeba daleko wyjeżdżać, by interesująco spędzić czas. Jak to zrobić? Zaprośmy ich na regionalne wędrówki po naszym pięknym kraju.
Od kilku miesięcy pojawiają się pytania, czy biblioteka może prowadzić profil na Facebooku. Wiadomo przecież, że w związku z prowadzeniem fanapage’a na Facebooku może dochodzić do transferu danych do państwa trzeciego – Stanów Zjednoczonych (a więc poza teren Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Jak zatem powinny zachować się biblioteki – zlikwidować profil czy jednak nadal prowadzić fanpage na Facebooku?
Czym są lokalne partnerstwa? Jaką rolę w partnerstwie odgrywają biblioteki? Czy biblioteki są instytucjami godnymi zaufania, a co za tym idzie bezpiecznymi, otwartymi na wszystkich, bez względu na poglądy polityczne? Czym dysponują książnice, co jest dobrze widziane w partnerstwie?
Trudno wyobrazić sobie bibliotekę gminną, miejską czy powiatową bez regionaliów. W większości są to książki i czasopisma wydawane lokalnie. W miejscowościach, w których nie powstało muzeum historyczne, to właśnie biblioteka może częściowo odgrywać tę rolę, zakładając archiwum społeczne i gromadząc pamiątki z przeszłości lub ich zdigitalizowane wersje. Na pytanie, jak to zrobić i jakie korzyści z tego wynikają, odpowiedzi można poszukać, poznając doświadczenia z Piekar Śląskich.
– na przykładzie Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej
Wskazanie ważnych i ciekawych inicjatyw bibliotek publicznych wraz z wytypowaniem inicjatywy miesiąca.
Wskazanie ważnych i ciekawych inicjatyw bibliotek publicznych wraz z wytypowaniem inicjatywy miesiąca.
– miejsce, w którym gwara powstaje na nowo
Trudno zaprzeczyć stwierdzeniu, iż regionalizm rozumiany jako działania podejmowane na rzecz zwiększenia spójności zbiorowości przeżywa obecnie renesans. Potwierdzeniem powyższej tezy niechaj będą wszelkiego rodzaju kampanie reklamowe z wykorzystaniem symboli danego regionu, studia wiedzy o regionie, nauczanie tegoż w szkole oraz, co najważniejsze, prowadzone na coraz szerszą skalę warsztaty, webinaria czy festiwale.
– miejsce, w którym gwara powstaje na nowo
Zabawki są cudownymi przyjaciółmi dzieciństwa. Towarzyszą dzieciom od dnia narodzin, by w końcu z biegiem lat trafić w kąty domów, a w ostateczności zapomniane schować się w kufrach, szafach i starych walizkach, utknąć na strychach i w piwnicach. Po latach wciąż można je tam odnaleźć… Sprawdźcie sami.
Anny Paszkiewicz
Rozmowa z Anną Paszkiewicz – autorką ponad 20 książek dla dzieci (takich jak: Abstrakciki, Marzenie, Detektyw Bzik, Pafnucy, ostatni smok, O pewnym smoku, a nawet kilku, Językowe wygibasy).