Objętość: 48 strony | Cena: 17 zł
Temat numeru:
Współpraca popłaca
15 porad: działalność instrukcyjno-metodyczna w praktyce
Jak pozyskać wolontariuszy z zagranicy?
i wiele innych...
(więcej informacji na temat poszczególnych artykułów znajduje się niżej)
Biblioteki górą! Ranking Bibliotek 2018 – Barbara Maria Morawiec 6
Działalność instrukcyjno-metodyczna w praktyce – Monika Simonjetz 9-15
„Praktyka dla praktyka” po raz trzeci – Agnieszka Pękała 16-18
Międzynarodowa biblioteka – jak pozyskać wolontariuszy z zagranicy? – Sylwia Ciszyńska 19-21
Kodeks współpracy opartej na partnerstwie – Katarzyna Wawrzeń 22-29
Czeskie inspiracje – nie tylko literackie – Paweł Dobrzelecki 30-32
Sposób na pisarkę, czyli jak wykorzystać nazwisko patronki do promocji biblioteki – Katarzyna Walichnowska 33-35
Poczytaj z Czernikiem – artystyczna ławeczka promująca czytelnictwo – Katarzyna Drożak 36-39
Nowe życie biblioteki w Ożarowie – podsumowanie działań – Wojciech Albiński– Ewa Sobieraj 40-41
Spis książek – Aleksandra Sobańska 46-47
Omówienie wyników tegorocznej edycji Rankingu Bibliotek, jednego z najważniejszych branżowych wydarzeń w środowisku bibliotekarzy.
Wyczerpujące omówienie współpracy instruktorów metodycznych z bibliotekami terenowymi. Może być traktowane jako poradnik lub źródło informacji o tym, jak wygląda ich praca od kuchni.
„Praktyka dla praktyka” to program realizowany przez Bibliotekę Gdynia, inaczej nazywany w środowisku bibliotecznym Erasmusem. Omówienie i podsumowanie trzeciej edycji.
Praca w międzynarodowym środowisku bywa niesłusznie uważana za przywilej dostępny jedynie zatrudnionym w zagranicznych firmach. A gdyby tak zorganizować je w... małej bibliotece? Praktyczny poradnik zawierający przykłady dobrych praktyk w zakresie współpracy z wolontariuszami.
Każda biblioteka realizująca ambitne projekty prędzej czy później stanie przed wyzwaniem współpracy z partnerami. Na co zwrócić uwagę, jakie zasady ustalić? Praktyczny poradnik zawierający wzór umowy o współpracy.
A gdyby tak połączyć promocję literatury obcojęzycznej z wyjazdem do miejsca pochodzenia jej twórców? Na takim pomyśle został oparty cykl wydarzeń poświęconych literaturze czeskiej zorganizowanych przez bibliotekę Zabrzu.
Prezentacja szeroko zakrojonej kampanii promocyjnej biblioteki w Komorowie, która uczyniła ze swojej patronki, Marii Dąbrowskiej, swój... brand, umiejętnie łącząc historyczną spuściznę po pisarce z działaniami wybiegającymi w przyszłość.
Pamiątkowa ławeczka z wizerunkiem patrona lub patronki to genialny w swojej prostocie pomysł na zwiększenie widzialności biblioteki w przestrzeni publicznej i inwestycja w atrakcyjną oprawę przyszłych wydarzeń. Artykuł zawiera praktyczne informacje, jak zrealizować to przedsięwzięcie krok po kroku.
Druga i ostatnia część cyklu poświęconego akcji lobbystycznej ożarowskiej biblioteki, która miała na celu włączenie mieszkańców w wymyślanie nowej siedziby i przekonanie władz do realizacji powstałego projektu.
Adnotowany przegląd nowości wydawniczych.