Objętość: 48 strony | Cena: zł
Temat numeru:
Detektywi w bibliotece
Kontrola zarządcza w bibliotekach publicznych
Biblioteka w czasach epidemii
(więcej informacji na temat poszczególnych artykułów znajduje się niżej)
I zgadzam się, i się nie zgadzam – Paweł Marchel 3-5
Centralne Biuro Czytelnicze – Edyta Pietrzak 6-10
Przyznaj się do książki – Kamila Rogowicz 11-13
Kontrola zarządcza w bibliotekach publicznych – Joanna Krasowska 14-17
Mapa bibliotecznych inicjatyw – Agnieszka Goliasz 18-19
Biblioteka w czasach epidemii – Robert Kuciński 20-23
Noc bibliotek z Czytosławem – Magda Zaborowska 24-27
Wąbrzeska Noc Bibliotek i silent disco – Agnieszka Błaszak 28-29
Zagadka jaskini – Zofia Staniszewska 30-31
(Nie)typowa lekcja biblioteczna – Katarzyna Bartel 32-33
Czy jestem bezpieczny w swoim miejscu zamieszkania? – Beata Kania 34-36
Ty również możesz zostać detektywem – Milena Jaszczyk 38-39
Biblioteka w plecaku? – Karolina Mucha 40-41
8 tytułów idealnych na rozpoczęcie roku szkolnego – Aleksandra Sobańska 44-45
4 świetne detektywistyczno-kryminalne tytuły dla młodzieży – Aleksandra Sobańska 46
4 książki na jesienne wieczory – Aleksandra Sobańska 47
W numerze 7-8/2020 „Biblioteki Publicznej” ukazał się tekst Katarzyny Wituś będący wynikami ankiety „Ile zarabiają bibliotekarze?”. W głównej części oparty został na wypowiedziach samych bibliotekarzy. Czytając go, można odnieść wrażenie, że to sfrustrowani pracownicy o bardzo niskim poziomie motywacji, którzy borykają się z wieloma problemami. Warto jednak zastanowić się, co można zrobić, by ich potencjał nie został zmarnowany.
Tajni agenci, zadania specjalne, weryfikacja dokumentów, nocne działania operacyjne i spotkania z tajemniczymi gośćmi – to wszystko (i nie tylko) było udziałem uczestników projektu „Centralne Biuro Czytelnicze”.
– czyli pomysł na kryminał
O kryminałach najlepiej rozmawiać… prowadząc własne śledztwo! I to najlepiej takie, które dotyczy książek oraz ich autorów. Pozwala to nie tylko poznać nowe, ciekawe tytuły, ale też zainteresować się postaciami autorów, odkryć sekrety znanych intryg i powtórnie zakochać się w znajomych bohaterach.
Czym jest kontrola zarządcza i jakie są jej cele? Czy biblioteki publiczne są zobowiązane do prowadzenia kontroli zarządczej? A jeżeli tak, to kiedy i na jakich zasadach?
Wskazanie ważnych i ciekawych inicjatyw bibliotek publicznych wraz z wytypowaniem inicjatywy miesiąca.
Przegląd ciekawych działań i inicjatyw bibliotek publicznych w czasie epidemii koronawirus.
Noc Bibliotek to wyjątkowe wydarzenie w morąskiej bibliotece. I to nie tylko ze względu na ogólnopolski prestiż całej akcji, ale przede wszystkim na to, że jest to jedyna noc w roku, kiedy pozwalamy czytelnikom opanować cały budynek i na kilka godzin wprowadzić totalny chaos. Pewnie teraz większość z was się zastanawia, jak porządni bibliotekarze mogą świadomie zdecydować się na wpuszczenie między regały tłumu dzieci, które przez cały wieczór mają dostęp do cukierków i słodkich napojów? Po każdej Nocy Bibliotek zadajemy sobie to samo pytanie!
W 2019 r. wąbrzeska biblioteka po raz pierwszy zorganizowała Noc Bibliotek. Zaprosiliśmy mieszkańców na warsztaty rodzinne pt. „Mój sąsiad jest Chińczykiem”, warsztaty plastyczne „Być jak van Gogh” oraz międzypokoleniowe silent disco. Wszystkie propozycje cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dopisali nie tylko najmłodsi, ale i starsi czytelnicy i sympatycy naszej biblioteki. Jak przygotowałyśmy imprezę, która znalazła uznanie w oczach jury konkursowego?
– czyli detektywi na tropie
Najlepiej zapamiętujemy to, co angażuje nasze emocje i wciąga w wir zabawy. Zajęcia, w czasie których dzieci zamieniają się w detektywów i odnajdują skarb na podstawie wskazówek ukrytych w książce, nie zostaną zapomniane! A jeśli do gry i literatury dodamy szczyptę ekologii, uzyskamy edukacyjny koktajl.
– czyli mali detektywi poznają bibliotekę
Wszyscy wiemy, jak wygląda typowa lekcja biblioteczna – krótki wstęp o bibliotece, przedstawienie rodzajów katalogów i sposobów wyszukiwania, zwiedzanie biblioteki, zwrócenie uwagi na to, jak należy się zachowywać… Trochę wieje nudą. A może by tak inaczej?
Zajęcia przybliżające zarys historii kryminalistyki, typy przestępców oraz psychologiczne skłonności skutkujące łamaniem prawa. W czasie lekcji uczniowie przypomną sobie znane z literatury i filmów postacie policjantów i detektywów. Dowiedzą się, gdzie znajdują się punkty niebezpieczne w ich miejscu zamieszkania oraz w jakich sytuacjach należy wzmocnić czujność, by nie zostać okradzionym. Napiszą również list gończy.
– konkurs czytelniczy
Test sprawdzający znajomość treści książki Biuro detektywistyczne „Dziurka od klucza”.
To jest możliwe!
„Biblio-Plecak” to projekt organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach oraz portal Biblioteka Inspiracji specjalizujący się w promowaniu literatury dla najmłodszych. Celem projektu jest wspieranie przedszkoli w popularyzacji czytelnictwa oraz zachęcanie rodzin do wspólnego spędzania czasu i czytania.