Objętość: 44 strony | Cena: 16,50 zł
Temat numeru:
8 bożonarodzeniowych inspiracji bibliotecznych
Festiwal literacki – źródło inspiracji dla bibliotekarza
Wolontariat w bibliotece – zasady i prawo cz. 1
Zajęcia edukacyjno-rozwojowe promujące czytelnictwo
…i wiele innych
(więcej informacji na temat poszczególnych artykułów znajduje się niżej)
8 bomb(k)owych inspiracji bibliotecznych – Barbara Maria Morawiec 4-5
Festiwal literacki – źródło inspiracji dla bibliotekarza – Magdalena Bzdawka 6-9
Literacka Mapa Piaseczna – Anna Wysocka 12-14
Zawirusowani książką w Słupsku – Monika Piliszczuk 15-17
Wolontariat w bibliotece – zasady i prawo cz. 1 – Dariusz Skrzyński 18-24
Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci – Ewa Sycan 25-26
Fabryka Wyobraźni Młodych – warsztaty dla młodych kreatywnych – Emilia Wenta 27-28
Przygoda z komiksami – Emilia Wenta 29-30
Akademia Przyjaciół Pszczół – czyli o małych wielkich owadach w bibliotekach – Izabela Tyrcz 31-33
Zajęcia edukacyjno-rozwojowe promujące czytelnictwo – Ewa Michalska 34-35
Szeptanki – podaj dalej! – Natalia Kraszkiewicz– Monika Schmeichel-Zarzeczna 36-37
Sensoryka dla smyka – poznaj swoje zmysły – Monika Schmeichel-Zarzeczna 38-39
Pomysł na biblioteczną przestrzeń – Łukasz Żywulski 40-41
Spis książek – Aleksandra Sobańska 42-43
Szukasz pomysłu na świąteczną przemianę biblioteki tanim kosztem? Chcesz zaproponować czytelnikom kreatywne warsztaty? Skorzystaj z bożonarodzeniowych inspiracji, które zaskoczą twoich użytkowników.
W śnieżnej atmosferze świąt bibliotekarze składają sobie życzenia, ale niektórzy od kilku miesięcy planują, czym zaciekawić czytelników i jak zmienić wizerunek biblioteki na ten okres w roku. Prezentujemy kilka pomysłów na biblioteczne ozdoby świąteczne oraz warsztaty dla młodszego i starszego czytelnika.
Z roku na rok na mapie Polski i świata pojawia się coraz więcej festiwali literackich. Organizatorzy prześcigają się w pomysłach, jak przyciągnąć do siebie miłośników książek. Spotkania z pisarzami to stały i znany element festiwalowych programów, ale nie mniej interesujące są wydarzenia im towarzyszące. Oto subiektywny przegląd wydarzeń odbywających się podczas festiwali literackich.
Cykl warsztatów literacko-graficznych, zbieranie i przygotowanie materiałów o ludziach książki, druk publikacji oraz organizacja Festiwalu Pięknej Książki to główne elementy projektu Literacka Mapa Piaseczna. Inspirujemy do działania!
Literacka Mapa Piaseczna to przedsięwzięcie realizowane przez Fundację ARKA im. Józefa Wilkonia oraz Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Piaseczno, dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2016 r. Autorką koncepcji i programu jest Blanka Wyszyńska-Walczak, prezes Fundacji ARKA, która twierdzi, że „Piaseczno i okolice są mocno związane z literaturą. Mieszkają tu lub mieszkali ludzie związani z książką. Chciałam to podkreślić i wyróżnić Piaseczno na mapie poprzez taki projekt”.
Celami projektu były:
• integracja społeczności piaseczyńskiej wokół biblioteki jako miejsca kultury;
• upowszechnianie książki i czytelnictwa;
• zapoznanie mieszkańców z literacką historią miasta i okolic;
• promocja lokalnych twórców;
• promocja literatury wyróżniającej się estetyką w wyjątko-wych, pięknych wydaniach.
Co zrobić, żeby dzieci częściej odwiedzały bibliotekę? Jak zachęcić młodych ludzi do kontaktu z książką? Jak pokazać, że biblioteka to miejsce, w którym nie można się nudzić? Te i wiele innych pytań zadawaliśmy sobie podczas „burzy mózgów” mającej pomóc w przygotowaniu projektu promującego czytelnictwo. Sezon na przeziębienia właśnie się zaczął, postanowiliśmy zatem… „zarazić” czytaniem zarówno maluchy, jak i młodzież.
Projekt „Zawirusowani książką” dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego objął organizację cyklu aktywnych działań literacko-edukacyjnych, które miały na celu wspieranie inicjatyw na rzecz rozwoju czytelnictwa oraz rozbudzanie potrzeb literackich dzieci i młodzieży. Poprzez aranżowanie nowatorskich przedsięwzięć udało się „zarazić” młodych odbiorców „wirusem” czytania i zachęcić do aktywnego uczestnictwa w działaniach organizowanych przez bibliotekę.
Jak biblioteka powinna zorganizować wolontariat zgodnie z prawem? Przedstawiamy miniporadnik, który krok po kroku omawia procedury przyjęcia wolontariusza.
Czy biblioteka może „zatrudniać” wolontariuszy?
Kto może zostać wolontariuszem? Czy osoby niepełnoletnie także mogą być wolontariuszami?
W jaki sposób zorganizować wolontariat, aby był zgodny z prawem? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Jakie zadania i prace biblioteczne można przydzielić wolontariuszowi? Czy ciąży na nim pełna odpowiedzialność za ich wykonanie? Czy konsekwencje czynów wolontariusza ponosi dyrektor biblioteki?
Jakie są prawa i uprawnienia wolontariusza?
Kto powinien pełnić opiekę nad wolontariuszem?
Ile godzin może przepracować wolontariusz? Czy może pracować na czas nieokreślony?
Czy wolontariuszowi może przysługiwać wynagrodzenie? Czy biblioteka zobowiązana jest do przyznawania diet lub zwrotu kosztów dojazdu wolontariuszowi? Czy powinna wykupić ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków?
Jak uruchomić Dyskusyjny Klub Książki w bibliotece? Jakie korzyści przynosi jego prowadzenie? Co zyskują czytelnicy i bibliotekarze? Przedstawiamy doświadczenia filii nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Polesie.
Wpadanie na nietypowe pomysły i znajdowanie innowacyjnych rozwiązań to, wydawałoby się, umiejętności, z którymi niektórzy się rodzą. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ kreatywność można pobudzać, prowokować, rozwijać i dobrze jeżeli spotkania w bibliotece mogą się do tego przyczynić.
Niełatwo być kreatywną osobą we współczesnym świecie. Mamy dostęp do niezliczonej ilości inspiracji, chociażby w Internecie. Jak przy tym wszystkim zachować oryginalność? Wyjątkowe warsztaty w bibliotece miejskiej w Lęborku udowadniają, jak wielką siłą jest fantazja i jak kreatywni potrafimy być.
Przedstawiamy prawdziwy trening kreatywności. Celem zajęć jest rozwijanie zdolności twórczych dzieci oraz promocja biblioteki przy pomocy komiksów.
Wyobraźnia twórcza lub artystyczna to specyfi czny rodzaj wyobraźni. Za pomocą bodźców dochodzących z zewnątrz tworzy się coś zupełnie odmiennego i oryginalnego. Warto rozwijać ten rodzaj wyobraźni, który stanowi podstawę twórczości i wszelkiej aktywności kulturalnej. Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku postanowiła wykorzystać to w praktyce, organizując spotkania treningów wyobraźni.
Małe owady wprosiły się do Biblioteki Publicznej w Raszówce... i już zostały, zagnieździły się. Tematy przyrodnicze zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci. Aby zachęcić młodego człowieka do odwiedzenia naszych bibliotek, szukamy ciekawych tematów, innowacyjnych działań, które przyniosą pozytywny efekt. Tak bibliotekarze z Raszówki natrafili na program Z Kujawskim pomagamy pszczołom.
Na zajęcia do bibliotek zapraszamy zorganizowane grupy prze-szkolne z opiekunami bądź klasy z pobliskich szkół podstawowych. Nasze biblioteki mieszczą się na wsiach i większość użytkowników zamieszkuje tereny wiejskie. Tematy ekologiczne są więc tym bardziej bliskie i zarazem potrzebne. Każde spotkanie, zajęcia czy warsztaty są szansą na pozyskanie nowych czytelników czy popularyzację bibliotek w środowisku lokalnym. Wynikiem naszych działań zazwyczaj są nowi użytkownicy, których często do bibliotek przyprowadzają dzieci.
Promocja czytelnictwa to nie tylko hasła mówiące o wartości książek czy bibliotek, ale także charyzmatyczni bibliotekarze z pasją i głowami pełnymi pomysłów, jak przyciągnąć czytelnika już od najmłodszych lat.
Biblioteka jest miejscem, w którym można spotkać się i porozmawiać o wszystkim. Potwierdzają to cotygodniowe Szeptanki organizowane przez filię nr 38 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. To spotkania o charakterze poradnikowym dla młodych rodziców i dzieci do lat 3.
W ostatnich latach bibliotekarze podejmują coraz to nowsze wyzwania, proponując różnorodne i innowacyjne formy zajęć i warsztatów, przekształcając biblioteki w małe centra kulturalno-edukacyjne, starając się dotrzeć do różnych grup wiekowych poprzez atrakcyjną, dostosowaną do ich potrzeb ofertę.
Sensoryka dla smyka to cykl zajęć zapoczątkowanych z myślą o najmłodszych dzieciach i ich opiekunach – mamach na urlopie macierzyńskim, nianiach, babciach i innych osobach, poszukujących miejsca do kreatywnego i stymulującego spędzenia czasu. Zajęcia inspirowane są teorią Integracji Senso-rycznej oraz innymi współczesnymi metodami edukacyjnymi.
We współczesnym bibliotekarstwie nie może być mowy o oderwaniu od dobrego gustu i wyczucia stylu. Czytelnicy przekraczający próg biblioteki powinni być witani w przyjaznych oku wnętrzach, które zachęcą ich do ponownej wizyty.
W 2017 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich zakończyła modernizację dwóch placówek, z których jedna wymagała pilnego i kompleksowego remontu, a druga natychmiastowego zwiększenia powierzchni użytkowej z uwagi na niemieszczący się już się księgozbiór i brak przestrzeni dla najmłodszych czytelników.
Adnotowany przegląd nowości wydawniczych.