Numer 08/2017

Objętość: 44 strony | Cena: 16,50 zł

Temat numeru:

Gamifikacja

Gratis:

Plakat

W numerze znajdziesz m.in.:

Gamifikacja w promocji biblioteki – miniporadnik
Pomysły na prezentację poezji w bibliotece
Udostępnianie e-booków zgodnie z prawem
Mikrobiblioteki w przestrzeni miejskiej
…i wiele innych

 

(więcej informacji na temat poszczególnych artykułów znajduje się niżej)

Spis treści

Inspiracje

Gamifikacja w promocji biblioteki – miniporadnikBarbara Maria Morawiec 6-11

Telefon do poety i inne pomysły na prezentację poezjiLucyna Kończal-Gnap 12-14

Proste prawo

Udostępnianie e-booków w biblioteceDariusz Skrzyński 15-19

Tajniki warsztatu

Znajdź białego kruka – innowacyjna gra miejskaKarolina Błaszczak-ModzelewskaPatryk Hubar 20-23

Znajdź białego krukaKarolina Błaszczak-ModzelewskaPatryk Hubar 24-25

Bliżej użytkownika

Biblioteczna grywalizacjaMateusz Krasicki 26-29

Książka GO!Przemysław Czaja 30-32

Nieruchomość Literacka – mikrobiblioteki w przestrzeni miejskiejKatarzyna Heród 33-35

Projekt „Spotkania z emocjami – zabawy z elementami arteterapii”Anna Krypczyk 36-37

Zazdrość – scenariusz zajęć arteterapeutycznychAnna KrypczykAneta Folwarczny 38-39

Biblioteki w działaniu

Kraina Czarów w WiązowieMagdalena Krupa 40-41

Spis książek

Spis książekAleksandra Sobańska 42-43

Artykuły

Gamifikacja w promocji biblioteki – miniporadnik

Str. 6-11

Inspiracje

Barbara Maria Morawiec

Gamifikacja w promocji biblioteki – miniporadnik

Przykuj uwagę czytelnika, motywuj do pracy i dobrej zabawy, angażuj w życie biblioteczne i rozwijaj interakcję czytelnika z książką przy wykorzystaniu gamifikacji. Ten poradnik pokaże, czym jest gamifikacja i jak ją zastosować w bibliotece. Poznaj sprawdzone mechanizmy i zainspiruj się! Włącz się do gry!

Życie to jedna wielka gra… W tym wszystkim musi być coś, co sprawia, że działamy i się nie poddajemy – to właśnie cel i motywacja do jego osiągnięcia. Gamifikacja wygląda podobnie. Aby osiągnąć cel, przechodzimy przez kolejne etapy – może to być np. zdanie na kolejny rok studiów, uzyskanie tytułu magistra, otrzymanie wymarzonej pracy, przebiegnięcie maratonu, nauczenie się języka obcego, wygranie w totolotka – w ten sposób bierzemy udział w nieustannej grze zwanej życiem. Po drodze oczywiście napotykamy przyjaciół i wrogów, pokonujemy kolejne trudności, rywalizujemy ze współpracownikami, podróżujemy i odkrywamy tajemnicze oraz urokliwe miejsca, zdobywamy nagrody, odznaki i dyplomy, zyskujemy uznanie, zmieniamy wizerunek i status związku. Mechanizm gamifikacji w bibliotece będzie taki sam. Za cel postaw sobie np. zwiększenie liczby uczestników spotkań organizowanych przez bibliotekę, wzrost wypożyczeń zbiorów. Aby osiągnąć wymierne efekty, zaangażuj i zmotywuj czytelników do odwiedzania biblioteki np. poprzez warsztaty robotyki, spotkania autorskie czy wypożyczania nowo zakupionych książek i przyznawaj punkty za każdą aktywność. 

Telefon do poety i inne pomysły na prezentację poezji

Str. 12-14

Inspiracje

Lucyna Kończal-Gnap

Telefon do poety i inne pomysły na prezentację poezji

Przyjdź do biblioteki, zadzwoń do poety i posłuchaj jego wiersza! Taki sposób obcowania z poezją zaproponowała czytelnikom Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu. Telefon do poety to jeden z niestandardowych sposobów promowania poezji i lokalnych twórców.

W Światowym Dniu Poezji w bibliotecznym holu zainstalowany został na stałe Telefon do Poety. Od tego momentu wierszy nowotomyskich twórców posłuchać
można w każdej chwili. Wystarczy wejść do biblioteki, zasiąść na wygodnej sofie, sięgnąć po słuchawkę, wybrać odpowiedni numer i wsłuchać się w poetyckie
strofy czytane przez ich autorów, 12 poetów skupionych wokół Nowotomyskiego Piętra Wyrazów Literackich, będącego nieformalną grupą lokalnych twórców.

 

Udostępnianie e-booków w bibliotece

Str. 15-19

Proste prawo

Dariusz Skrzyński

Udostępnianie e-booków w bibliotece

Wypożyczanie e-booka na fizycznym nośniku odbywa się tak samo jak w przypadku pozostałych materiałów bibliotecznych. Różnice pojawiają się przy udostępnianiu go w oderwaniu od fizycznego nośnika. Biblioteka nie może w ramach przywileju bibliotecznego wypożyczać materiałów online. Jeżeli podpisze umowę z wypożyczalnią e-booków, może to oczywiście robić, ale ponosząc dodatkowy koszt. Istnieją różne opinie co do tego, czy można wypożyczać w ramach przywileju bibliotecznego publikacje elektroniczne w sieci Internet. Co do zasady nie, ale w jednym z ostatnich orzeczeń Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że w określonych warunkach technicznych jest to możliwe, z zastrzeżeniem, że w tym samym czasie z danego dzieła może korzystać tylko jeden użytkownik.

W jaki sposób biblioteka może legalnie gromadzić książki elektroniczne? O jakie zabezpieczenia należy zadbać?

Czy biblioteka może kupować e-booki w księgarniach internetowych (Virtualo, EbookPoint itp.)? Czy jest to wyłącznie oferta skierowana dla użytkownika indywidualnego?

W jaki sposób i na jakich nośnikach biblioteka może wypożyczać e-booki? Czy biblioteka może pobierać opłaty za wypożyczenie e-booków na płytach CD, DVD? Czy biblioteka może udostępniać e-booki na pendrive?

W jaki sposób biblioteka może wypożyczać e-booki online?

Biblioteka chce wprowadzić do swojej oferty dla czytelników usługę wypożyczania czytników e-booków. Na tych urządzeniach chce także udostępnić e-booki. W jaki sposób może to zrobić zgodnie z prawem? Skąd pozyskiwać legalne e-booki, które będą zapisywane na czytniku i będą mogły być wypożyczane przez czytelników?

Biblioteka wykupuje (subskrybuje) dostęp do inter-netowej wypożyczalni, której właścicielem jest firma/wydawnictwo. Jak ustrzec się przed podpisaniem złej umowy? Co powinno się w takiej umowie znaleźć, a co jest rażącym błędem?

Czy biblioteka ma prawo odstąpić od umowy z wydawcą w momencie gdy wydawca i właściciel internetowej wypożyczalni e-booków usunie dany tytuł z oferty wykupionej przez bibliotekę?

Czy biblioteka może stworzyć listę e-booków z ich okładkami z innych źródeł i udostępnić ją na swojej stronie internetowej? Czy dozwolone jest zamieszczanie bezpłatnych fragmentów e-booków na takiej liście?

O czym powinna pamiętać biblioteka, która w ramach warsztatów lub innych działań, tworzy e-book wraz z czytelnikami? Czy trzeba podpisywać umowy z autorami? W jaki sposób biblioteka może wydać taki e-book? Jakie powinny być przesłanki?

Znajdź białego kruka – innowacyjna gra miejska

Str. 20-23

Tajniki warsztatu

Karolina Błaszczak-Modzelewska

Patryk Hubar

Znajdź białego kruka – innowacyjna gra miejska

Jak zachęcić użytkowników smartfonów do skorzystania z oferty biblioteki? Jak połączyć tradycyjną grę miejską z nowymi technologiami i promocją czytelnictwa? Bibliotekarze z legionowskiej Poczytalni znaleźli na to sposób.

Od wielu lat Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie wykorzystuje przestrzeń miejską do tworzenia spotkań, gier i animacji czytelniczych. Gry terenowe pełnią bardzo ważną rolę – kształtują wizerunek biblioteki jako instytucji, która nie zamyka się w swoich czterech ścianach i (wraz z książką) wkracza w życie codzienne mieszkańców. W końcu walka o czytelnika opiera się w dużej mierze na otwartości samej instytucji i wykorzystywaniu wszelkich możliwości i dróg, aby zdobyć zaufanie i zachęcić ludzi do sięgania po książki, a co za tym idzie – częstszego odwiedzania samej biblioteki.

Organizowanie gry terenowej wiąże się z koniecznością napisania szczegółowego regulaminu zabawy. Przede wszystkim ważna jest kwestia bezpieczeństwa użytkowników – gra toczy się przecież w przestrzeni miejskiej, nad którą bibliotekarze nie mają kontroli. Warto umieścić w regulaminie punkt o ewentualnym niebezpieczeństwie związanym z grą. Nasza gra terenowa odbywała się również we współpracy z innymi instytucjami – ratuszem miejskim oraz zaprzyjaźnioną księgarnią, dzięki temu mogliśmy wykorzystać ciekawą infrastrukturę. Uznaliśmy, że taka kooperacja podniesie walory „przygodowe” całej akcji i doda jej realizmu.

Znajdź białego kruka

Str. 24-25

Tajniki warsztatu

Karolina Błaszczak-Modzelewska

Patryk Hubar

Znajdź białego kruka

Scenariusz kryminalnej gry miejskiej z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości. Dla detektywa z prawdziwego zdarzenia narzędziem do badania śladów powinna być lupa. W XXI w. jest to przedmiot nieco archaiczny, dlatego też zamiast szkła powiększającego nasz detektyw uzbrojony jest w jego nowoczesny odpowiednik – aplikację mobilną Aurasma. 

Użytkownik ze zwykłego czytelnika staje się głównym bohaterem książki, od którego zależy powodzenie zadania postawionego przed nim w grze. W grze kryminalnej „Znajdź białego kruka”, gracz wciela się w rolę detektywa i może poczuć się jak bohater książek Agathy Christie bądź serii o Sherlocku Holmesie. Zadaniem czytelnika jest odnalezienie skradzionego starodruku poprzez wyszukiwane kolejno ślady, które złodziej zostawił na swojej drodze ucieczki ulicami miasta.

Gra rozpoczyna się w miejskim ratuszu (tam gdzie złodziej dokonał kradzieży), a kończy w budynku biblioteki, gdzie złodziej (kierując się zasadą „pod latarnią najciemniej”) ukrył swoją zdobycz. Po drodze gracz musi udać się do kilku punktów – na postój taksówek, do księgarni oraz na peron kolejowy. W każdym z tych miejsc znajduje kolejną poszlakę, która powoli przybliża go do celu.

Biblioteczna grywalizacja

Str. 26-29

Bliżej użytkownika

Mateusz Krasicki

Biblioteczna grywalizacja

Jak biblioteka może dotrzeć do nowych użytkowników i utrzymać dotychczasowych? Jedną z metod pozyskiwania i utrzymania nowego czytelnika może być wprowadzona w GBP w Przedmościu formuła grywalizacji.

Książka GO!

Str. 30-32

Bliżej użytkownika

Przemysław Czaja

Książka GO!

Pozytywna energia, integracja czytelników i zaangażowanie w poszukiwania książek – taka jest terenowa gra miejska w Gdańsku. Pomysłem i sekretem na organizację akcji dzieli się Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna.

Książka GO! to akcja poszukiwania książek, która zainicjowana i organizowana została przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku. To terenowa gra miejska, w której nagrodami dla najwytrwalszych graczy są książki. Wskazówki do lokalizacji, w których zostaną ukryte, były publikowane w mediach społecznościowych (Facebook i Instagram) biblioteki publicznej w Gdańsku. W grze udział mógł wziąć każdy, kto dysponuje urządzeniem mobilnym z dostępem do Internetu. 

Książka GO! od pierwszej edycji ma swoich wiernych fanów. Każda odsłona tej gry przyciąga kilkuset aktywnych graczy. Najważniejszym i najcenniejszym efektem naszej gry jest integracja czytelników i zaangażowanie, z jakim poszukują ukrytych książek. Między graczami i organizatorami gry za każdym razem nawiązuje się nić porozumienia oraz pozytywna energia, która motywuje nas do organizowania kolejnych edycji Książki GO! oraz podobnych tego typu zabaw.

Nieruchomość Literacka – mikrobiblioteki w przestrzeni miejskiej

Str. 33-35

Bliżej użytkownika

Katarzyna Heród

Nieruchomość Literacka – mikrobiblioteki w przestrzeni miejskiej

Od kilku lat w miastach i miasteczkach na całym świecie powstają miejsca stanowiące raj dla miłośników książek – mikrobiblioteki. W Polsce jest ich jeszcze niewiele. To wspaniały sposób na promowanie literatury i doskonały pomysł na projekt dla młodzieży.

Projekt „Spotkania z emocjami – zabawy z elementami arteterapii”

Str. 36-37

Bliżej użytkownika

Anna Krypczyk

Projekt „Spotkania z emocjami – zabawy z elementami arteterapii”

Czym jest arteterapia i jak ją wykorzystać w bibliotece? Koncepcję na zajęcia dla dzieci i rodziców z elementami arteterapii oraz ciekawe inspiracje zdradza Biblioteka w Pielgrzymowicach.

Zazdrość – scenariusz zajęć arteterapeutycznych

Str. 38-39

Bliżej użytkownika

Anna Krypczyk

Aneta Folwarczny

Zazdrość – scenariusz zajęć arteterapeutycznych

Czy rywalizacja w naszym współczesnym świecie jest problemem? Czy zazdrość można „oswoić”? Jak złe emocje przekuć w zalety? Oto przykład zajęć realizowanych w ramach projektu „Spotkania z emocjami – zabawy z elementami arteterapii”.

Kraina Czarów w Wiązowie

Str. 40-41

Biblioteki w działaniu

Magdalena Krupa

Kraina Czarów w Wiązowie

Kto z nas nie chciałby czasem znaleźć się „po drugiej stronie lustra”, przenieść się do świata marzeń, snów i fantazji? Nie znam lepszego sposobu na oderwanie się od rzeczywistości niż czytanie książek. Nie znam też lepszego sposobu na promowanie czytelnictwa niż zaproponowanie czytelnikowi miejsca, w którym czuje się dobrze i chętnie do niego wraca. Tak właśnie, krok po kroku, powstała istna Kraina Czarów dla dzieci i dorosłych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wiązowie.

Spis książek

Str. 42-43

Spis książek

Aleksandra Sobańska

Spis książek

 Adnotowany przegląd nowości wydawniczych.

Top