Numer 07/2017

Objętość: 44 strony | Cena: 16,50 zł

Temat numeru:

Praca z seniorem

Gratis:

Plakat: Biblioteka zaprasza seniorów

W numerze znajdziesz m.in.:

Klub seniora w bibliotece
Kursy komputerowe dla seniorów
Udostępnianie audiobooków przez biblioteki
Trudna sztuka kompromisu w zarządzaniu księgozbiorem
…i wiele innych

(więcej informacji na temat poszczególnych artykułów znajduje się niżej)

Spis treści

Inspiracje

Aktualności 3

Biblioteki. Solidarność. Społeczeństwo – polski kongres IFLABarbara Maria Morawiec 4-7

Czy literatura może być gwiazdą w bibliotece?Anna Cudna 8-9

Jak nie czytam, jak czytamJuliusz Wasilewski 10

Proste prawo

Udostępnianie audiobooków przez bibliotekiDariusz Skrzyński 11-14

Tajniki warsztatu

Gromadzenie przez selekcję – trudna sztuka kompromisu w zarządzaniu księgozbioremKatarzyna Dudek-Demidowska 15-19

Bliżej użytkownika

Klub Seniora – aktywni w każdym wiekuGabriela Olszewska 20-22

Biblioteka – atrakcyjne miejsce spotkań dla seniorówJustyna Siemion 23-25

Książka na telefonTomasz DzikiAgnieszka Kazanecka-Bylica 26-28

Senior – Komputer – BibliotekaMonika Pawińska 29-30

Treningi pamięci w biblioteceAgata Szyszka-Mądro 31-32

Treningi pamięci. Scenariusz zajęć dla seniorówAgata Szyszka-Mądro 33

Harry Potter i Zakon FeniksaAgnieszka Wróbel 34-35

W Klubie Czarnego KrążkaPiotr Nowak 36-39

Biblioteki w działaniu

Nowe technologie w tyskiej MediateceAnna Krawczyk 40-41

Spis książek

Spis książekAleksandra Sobańska 42-43

Artykuły

Aktualności

Str. 3

Inspiracje

Aktualności

 Przegląd aktualności bibliotecznych.

Biblioteki. Solidarność. Społeczeństwo – polski kongres IFLA

Str. 4-7

Inspiracje

Barbara Maria Morawiec

Biblioteki. Solidarność. Społeczeństwo – polski kongres IFLA

Przez cały tydzień (19-25 sierpnia 2017 r.) bibliotekarze ze 122 krajów uczestniczyli w 83. Światowym Kongresie Bibliotek i Informacji. To prestiżowe wydarzenie, które co roku odbywa się w innym państwie. Polska po raz trzeci była jego gospodarzem. Hasło przewodnie kongresu „Biblioteki. Solidarność. Społeczeństwo” idealnie oddało zakres tematyczny. W obradach uczestniczyło ponad 3 tys. bibliotekarzy.

Podczas kongresu bibliotekarze spotykają się po to, aby rozmawiać o przyszłości bibliotek, najnowszych trendach, problemach w branży, ostatnich dokonaniach, zmianach zachodzących na gruncie bibliotekarstwa i informacji naukowej oraz prezentować innowacyjne projekty. Wydarzenie było też idealną okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, nawiązania współpracy i zebrania mnóstwa inspiracji.

Czy literatura może być gwiazdą w bibliotece?

Str. 8-9

Inspiracje

Anna Cudna

Czy literatura może być gwiazdą w bibliotece?

Biblioteka z Mińska Mazowieckiego znalazła na to pytanie odpowiedź dzięki organizacji Alei Gwiazd Literatury. To wydarzenie, które przyciąga co roku ponad 500 uczestników i zachwyca ich swoją formą.

Skoro tylko 37% Polaków czyta w roku jakąkolwiek książkę, niezbędne jest podjęcie różnych przedsięwzięć promujących czytanie. Tym bardziej, iż od 2000 r. ten trend stale się pogłębia. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim zauważono, że każda impreza odbywająca się w przestrzeni bibliotecznej zachęca do przyjścia i wypożyczenia książek. O bibliotece zaczyna się mówić i pisać; biblioteka staje się widoczna i ważna dla lokalnej społeczności. 

Jak nie czytam, jak czytam

Str. 10

Inspiracje

Juliusz Wasilewski

Jak nie czytam,  jak czytam

1 czerwca 2017 r. o godz. 10. pobito rekord w czytaniu w jednym momencie. W drugiej edycji akcji „Jak nie czytam, jak czytam” udział wzięło 459 409 osób, a biblioteki ponownie zorganizowały jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce.

W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła nie tylko liczba czytających, także miejscowości i organizatorów. Otrzymaliśmy 2306 sprawozdań, a zaangażowanych instytucji było jeszcze więcej. Za sukcesem akcji stały z reguły biblioteki szkolne i szkoły, często łączące siły w ramach danej miejscowości z innymi podmiotami. Coraz chętniej do akcji włączają się biblioteki publiczne, odgrywając czasem znaczącą rolę organizacyjną.

Udostępnianie audiobooków przez biblioteki

Str. 11-14

Proste prawo

Dariusz Skrzyński

Udostępnianie audiobooków  przez biblioteki

W jaki sposób biblioteka może legalnie gromadzić audiobooki? O co powinna zadbać w momencie ich udostępniania? O jakich kwestiach należy pamiętać, aby wypożyczanie audiobooków było zgodne z literą prawa?

Czy biblioteka może kupować audiobooki w księgarniach internetowych?

W jaki sposób i na jakich nośnikach biblioteka może wypożyczać audiobooki?

Czy biblioteka może sporządzić kopię legalnie zakupionego audiobooka i wypożyczać ją zamiast oryginału?

Czy biblioteka może pozwolić użytkownikom „zgrać” audiobooka np. do pamięci telefonu? O jakie zabezpieczenia należy zadbać?

O czym powinna pamiętać biblioteka, która w ramach warsztatów lub innych działań tworzy wraz z czytelnikami nagranie w postaci audiobooka? Czy trzeba podpisywać umowy z autorami? W jaki sposób biblioteka może wydać/udostępnić taki utwór? Jakie powinny być przesłanki?

Gromadzenie przez selekcję – trudna sztuka kompromisu w zarządzaniu księgozbiorem

Str. 15-19

Tajniki warsztatu

Katarzyna Dudek-Demidowska

Gromadzenie przez selekcję – trudna sztuka kompromisu w zarządzaniu księgozbiorem

Odwiedzając nasze polskie biblioteki można dojść do przekonania, że sztukę gromadzenia i przechowywania książek bibliotekarze, opanowali do perfekcji i mogą chwalić się pokaźnymi zbiorami. Jeśli jednak dobrze przyjrzeć się temu, co stoi na półkach, gołym okiem da się zobaczyć, że sztuki pozbywania się niepotrzebnych książek wciąż nie udaje się opanować. Warto na chwilę zatrzymać się przy nieodzownym w pracy bibliotekarza narzędziu i prawu, jakim jest selekcja księgozbioru.

Klub Seniora – aktywni w każdym wieku

Str. 20-22

Bliżej użytkownika

Gabriela Olszewska

Klub Seniora – aktywni w każdym wieku

Stworzenie seniorom możliwości dzielenia się swoimi pasjami to jedno z najważniejszych założeń, które brane było pod uwagę przy realizacji pomysłu powołania Klubu Seniora w łódzkiej bibliotece.

Możliwość wspólnego spędzania czasu w bibliotece, integracja i aktywizacja seniorów, zaspokajanie potrzeb kulturalnych, rozwijanie zainteresowań to cele, jakie postawiła sobie dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Polesie oraz sami czytelnicy. Przy bibliotece zawiązała się nieformalna grupa seniorów, która opracowała projekt „Klub seniora w bibliotece”, dofi nansowany w ramach programu „Grant na lepszy start”.

Biblioteka – atrakcyjne miejsce spotkań dla seniorów

Str. 23-25

Bliżej użytkownika

Justyna Siemion

Biblioteka – atrakcyjne miejsce spotkań dla seniorów

W gminnej Bibliotece Publicznej w Janowie pojawił się pomysł zorganizowania spotkania dla samotnych i starszych, którego celem było wspólne kolędowanie – było to spotkanie wyjściowe do powstania dużego projektu dotyczącego obrzędowości polskiej wsi.

Starzejące się społeczeństwa to ogólnoświatowy problem. Warto się zastanowić, co zmienić w dotychczasowej pracy instytucji i jakie podjąć kroki, by biblioteka stała się atrakcyjna dla seniorów. Jak sprawić, by zwiększył się ich udział w grupie odbiorców usług bibliotecznych? Swoim przepisem dzieli się biblioteka w Janowie.

Książka na telefon

Str. 26-28

Bliżej użytkownika

Tomasz Dziki

Agnieszka Kazanecka-Bylica

Książka na telefon

Seniorzy, osoby niepełnosprawne lub przewlekle chore nie zawsze mogą dotrzeć do biblioteki. W Myślenicach to biblioteka dociera do czytelników dzięki usłudze „Książka na telefon”. Czy takie rozwiązanie sprawdza się w praktyce? Jak je koordynować?

Sporo starszych osób uważa, że lepiej wybrać się do biblioteki i poczuć jej klimat. W bibliotece można spotkać znajomych, porozmawiać i pogawędzić, a to samo w sobie jest ogromną wartością. Czasem wręcz wydaje się, że wypożyczenie książki bywa istotnym, ale tylko dodatkiem. Najważniejsza zaś jest obecność kogoś, z kim można porozmawiać. Czasem czytelnikom nie starcza już jednak sił na wyprawę do biblioteki. Skoro czytelnik miewa kłopoty z dotarciem do biblioteki, to biblioteka powinna dotrzeć do niego.

Senior – Komputer – Biblioteka

Str. 29-30

Bliżej użytkownika

Monika Pawińska

Senior – Komputer – Biblioteka

Kursy komputerowe dla seniorów od lat cieszą się w Łodzi dużą popularnością. Szczególnie w filii nr 7, gdzie prawie połowa użytkowników to osoby starsze. Specjalnie dla nich przygotowano 3 poziomy zajęć z obsługi komputera.

Emerytura to czas, kiedy po wieloletniej pracy zawodowej, można realizować swoje pasje, a także próbować nowych rzeczy. Dla współczesnego seniora nowością jest poznanie, rozwijanie i doskonalenie umiejętności obsługi komputera i Internetu na tyle, aby móc za ich pośrednictwem robić zakupy, czytać codzienną prasę, nawiązywać nowe znajomości lub utrzymać bliskie relacje rodzinne. Filia nr 7 MBP Łódź-Polesie zaprosiła czytelników i ich bliskich do skorzystania z kursów komputerowych dla seniorów. 

Treningi pamięci w bibliotece

Str. 31-32

Bliżej użytkownika

Agata Szyszka-Mądro

Treningi pamięci w bibliotece

Biblioteka to dla seniora miejsce spędzania wolnego czasu. Gminna Biblioteka Publiczna w Kętach zapewnia swoim starszym czytelnikom innowacyjną formę pracy. Jak działają treningi pamięci?

Treningi pamięci. Scenariusz zajęć dla seniorów

Str. 33

Bliżej użytkownika

Agata Szyszka-Mądro

Treningi pamięci. Scenariusz zajęć dla seniorów

Jak wytrenować mózg? Kilka skutecznych propozycji ćwiczeń na dobrą pamięć.

Harry Potter i Zakon Feniksa

Str. 34-35

Bliżej użytkownika

Agnieszka Wróbel

Harry Potter i Zakon Feniksa

Etap V olimpiady czytelniczej

W Klubie Czarnego Krążka

Str. 36-39

Bliżej użytkownika

Piotr Nowak

W Klubie Czarnego Krążka

Jak skutecznie zaktywizować seniorów, wzbudzając jednocześnie pasję u młodzieży? Być może odpowiedzi dadzą się odnaleźć pod gramofonową igłą. Taką próbę z powodzeniem przeprowadziła Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku.

Z perspektywy czasu wydaje się, że idea w rodzaju Czarnego Krążka musiała w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku zakiełkować prędzej czy później – stało się to jednak prędzej, z rezultatami, które całkowicie przerosły oczekiwania! Wszystko za sprawą pasji, otwartych głów, wartkiego działania, szerokiej współpracy i dobrej strategii.

Nowe technologie w tyskiej Mediatece

Str. 40-41

Biblioteki w działaniu

Anna Krawczyk

Nowe technologie w tyskiej Mediatece

Czy nowe technologie zachęcają starszych i młodszych czytelników do odwiedzin biblioteki? Tyska biblioteka postanowiła to sprawdzić i wyposażyła nową siedzibę w selfcheck, wrzutnię, RFID oraz prawdopodobnie pierwszy książkomat w bibliotece publicznej w Polsce.

Spis książek

Str. 42-43

Spis książek

Aleksandra Sobańska

Spis książek

 Adnotowany przegląd nowości wydawniczych.

Top