Numer 06/2017

Objętość: 44 strony | Cena: 16,50 zł

Temat numeru:

Granty i dotacje

Gratis:

Plakat

W numerze znajdziesz m.in.:

Granty i dotacje – wykaz
Jak napisać wniosek?
Przykłady realizacji dotowanych projektów
Jak znaleźć sponsora?
Odpowiedzi na pytania prawne
…i wiele innych

(więcej informacji na temat poszczególnych artykułów znajduje się niżej)

Spis treści

Inspiracje

Granty i dotacje, z których warto skorzystaćBarbara Maria Morawiec 4-11

Granty – chcieć, to móc!Kinga Baranowska-Jaworek 12-15

Programy grantowe dla bibliotekDorota Olejniczek-Klementewicz 16-19

„Grantujemy” i zyskujemy!Beata RozmiarekAgnieszka Kajdaniak 20-21

Czas mecenatu, czyli jak znaleźć sponsora?Dariusz Wróbel 22-23

Danie dla molaBarbara Cywińska 24-25

Proste prawo

Pytania czytelnikówDariusz Skrzyński 26-28

Tajniki warsztatu

Canva – projektowanie graficzne na miarę twoich możliwościIwona Bielecka-Włodzimirow 29-31

Bibliotekarz idzie na shopping, czyli jak wybierać książki do bibliotekiMagdalena Bzdawka 32-34

Bliżej użytkownika

Od spotkań przy planszówce do festiwalu, czyli jak zorganizować lokalne święto gierKatarzyna Heród 35-38

Dziady, głupcze – jak Mickiewicz i Wiedźmin razem dziadowaliJagoda Muzolf 39-41

Harry Potter i Czara OgniaAgnieszka Wróbel 42-43

Biblioteki w działaniu

Prowansalskie inspiracje chocianowskiej bibliotekiJolanta Floryn 44-45

Artykuły

Granty i dotacje, z których warto skorzystać

Str. 4-11

Inspiracje

Barbara Maria Morawiec

Granty i dotacje, z których warto skorzystać

Szukasz dodatkowych źródeł finansowania dla biblioteki? Zobacz, w jakich programach mogą brać udział biblioteki publiczne. Zdobądź pieniądze na remont biblioteki, zakup nowości wydawniczych, działania promujące czytelnictwo i literaturę, projekty animacyjne, wyposażenie biblioteki i... nie tylko na to.

Granty – chcieć, to móc!

Str. 12-15

Inspiracje

Kinga Baranowska-Jaworek

Granty – chcieć, to móc!

Biblioteki to wspaniałe kuźnie talentów i pasji, gdzie pracują otwarci, zaangażowani i twórczy ludzie, z głowami pełnymi pomysłów na kreatywną promocję czytelnictwa. Jednak droga od pomysłu do uzyskania grantu i – co najważniejsze – do realizacji projektu jest długa i kręta.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu powstało wiele projektów kulturalno-literackich, które otrzymały dofinansowanie z MKiDN lub Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i zostały z powodzeniem zre-alizowane na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat (np. „Czytając Herberta…”, Sosnowieckie Dni Literatury, Sosnowiecka Jesień Teatralna czy też wydanie książki „Pisarze i badacze literatury w Zagłębiu Dąbrowskim. Słownik biobibliograficzny”).

Programy grantowe dla bibliotek

Str. 16-19

Inspiracje

Dorota Olejniczek-Klementewicz

Programy grantowe dla bibliotek

Biblioteka powinna odpowiadać na potrzeby współczesnych użytkowników i być przez nich współtworzona. Przed kadrą zarządzającą bibliotekami pojawia się zatem nowe wyzwanie – przygotowanie zespołów na zmiany, zwłaszcza te związane z działaniami marketingowymi.

PRZYGOTOWANIE WNIOSKU

Przystępując do wyboru programu, z którego chcemy uzyskać dofinansowanie, należy w pierwszej kolejności zapoznać się z regulaminem programu, zwłaszcza rodzajem kwalifikujących się zadań. Kolejnym ważnym krokiem jest zapoznanie się ze strategicznymi celami danego programu. Jakie są potrzeby środowiska, w którym zamierzamy realizować projekt i czy tym projektem te potrzeby uda nam się zaspokoić? – to najważniejsze pytanie, na jakie musimy sobie odpowiedzieć zanim zaczniemy wypełniać wniosek.

 

JAK WYPEŁNIĆ WNIOSEK GRANTOWY DO MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

 

BŁĘDY NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE PRZEZ WNIOSKODAWCÓW

„Grantujemy” i zyskujemy!

Str. 20-21

Inspiracje

Beata Rozmiarek

Agnieszka Kajdaniak

„Grantujemy” i zyskujemy!

Od kilku lat słyszymy o rozmaitych funduszach przyznawanych na różne przedsięwzięcia. Również biblioteki mogą skorzystać z takiej formy wsparcia. Wystarczy tylko dobry pomysł, trochę odwagi i chęci.

Czas mecenatu, czyli jak znaleźć sponsora?

Str. 22-23

Inspiracje

Dariusz Wróbel

Czas mecenatu, czyli jak znaleźć sponsora?

Jak zdobyć środki finansowe i rzeczowe na działalność biblioteki? Jak nawiązać kontakt z lokalną firmą, a jak z sieciówką? Jak rozmawiać z potencjalnymi sponsorami? Swoje sprawdzone porady zdradza Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu.

Danie dla mola

Str. 24-25

Inspiracje

Barbara Cywińska

Danie dla mola

Poznaj literackie receptury sprawdzone w ramach konkursu „Danie dla mola”. Kulinarny pomysł, który przygotowała MBP w Bychawie, to prawdziwa poezja smaków!

Pytania czytelników

Str. 26-28

Proste prawo

Dariusz Skrzyński

Pytania czytelników

Od dłuższego czasu nie ma żadnych przepisów mówiących wprost, jakie kwalifikacje mogą być uznane za bibliotekarskie. Uwolniono jedynie zawód bibliotekarza i tak zostało. Nie wiadomo też, na jakich zasadach awansować bibliotekarzy. Z dotychczasowych opinii dowiedziałam się, że dyrektor sam podejmuje decyzję. Czy tak jest w rzeczywistości?

POWOŁYWANIE RADY BIBLIOTECZNEJ – OBOWIĄZEK CZY MOŻLIWOŚĆ?

 

Czy obecnie jest obowiązek powoływania rady bibliotecznej? W ubiegłym roku zmieniłam statut biblioteki (radziłam się prawnika) został on zatwierdzony i przyjęty z zachowaniem wszelkich terminów i warunków obowiązującego prawa, ogłoszony w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

 

Masz pytania do prawnika? Wyślij je e-mailem na adres bibliotekapubliczna@sukurs.edu.pl. Odpowiedzi na wybrane pytania zostaną
opublikowane w kolejnych numerach „Biblioteki Publicznej”.

Canva – projektowanie graficzne na miarę twoich możliwości

Str. 29-31

Tajniki warsztatu

Iwona Bielecka-Włodzimirow

Canva – projektowanie graficzne na miarę twoich możliwości

Nie musisz być grafikiem, żeby zaprojektować atrakcyjną informację wizualną promującą twoją bibliotekę. Nie musisz też  inwestować w profesjonalny program komputerowy. Wystarczy dostęp do Internetu, aby móc skorzystać z serwisu do projektowania grafiki canva.com. Co najważniejsze – absolutnie za darmo!

Bibliotekarz idzie na shopping, czyli jak wybierać książki do biblioteki

Str. 32-34

Tajniki warsztatu

Magdalena Bzdawka

Bibliotekarz idzie na shopping, czyli jak wybierać książki do biblioteki

Codziennie 93 książki. Tyle (w przybliżeniu) nowych tytułów ukazuje się na polskim rynku wydawniczym. Nawet dla największych bibliofilów jest to liczba niemożliwa do przyswojenia, a co mamy począć my, bibliotekarze, do których kilka razy dziennie czytelnicy kierują odwieczne pytanie: co może mi Pani/ Pan polecić? Czy przy takiej liczbie nowości książkowych jesteśmy w stanie być na bieżąco?

Od spotkań przy planszówce do festiwalu, czyli jak zorganizować lokalne święto gier

Str. 35-38

Bliżej użytkownika

Katarzyna Heród

Od spotkań przy planszówce do festiwalu, czyli jak zorganizować lokalne święto gier

W prawie każdej bibliotece znajduje się strefa gier planszowych. Warto pójść dalej i stworzyć święto gier! Biblioteka Galeria Książki w Oświęcimiu, która realizuje Oświęcimski Festiwal Gier, zdradza szczegóły jego organizacji.

Strefy gier planszowych w bibliotekach są coraz bardziej popularne. Biblioteki powiększają swoje kolekcje, powstają kluby miłośników gier. Ale czy myśleliście o tym, aby wykorzystać planszówki do integracji lokalnej społeczności? Do wzbudzania niezwykłych emocji, kiedy przy stole do rozgrywek spotka się dziesięciolatek ze studentem, student z seniorem? Przy planszówkach to wszystko jest możliwe! Znikają bariery międzypokoleniowe i społeczne. Liczy się atmosfera i świetna zabawa. To wszystko dzieje się na Oświęcimskim Festiwalu Gier.

Dziady, głupcze – jak Mickiewicz i Wiedźmin razem dziadowali

Str. 39-41

Bliżej użytkownika

Jagoda Muzolf

Dziady, głupcze – jak Mickiewicz i Wiedźmin razem dziadowali

Gry komputerowe mogą wspomóc bibliotekarzy w walce o czytelnictwo i nakłonić nastolatków do sięgania po książki. Sekretem jest wybór gry, której fabuła jest powiązana z motywami literackimi. Oto sprawdzony scenariusz łączący granie z czytaniem.

Bibliotekarze muszą zacząć zdawać sobie sprawę, że już nie dotrą do dzieci i nastolatków tylko i wyłącznie przez książki, niezależnie od tego, jakie będą kolorowe, zachęcające i pięknie wydane. Czas przyjąć do wiadomości, że w walce o czytelnictwo, w walce o książkę, musimy posłużyć się tym, co lubią młodzi ludzie, co do nich przemawia, co ich (a nie nas) interesuje. I tu z pomocą może przyjść bibliotekarzom gra komputerowa, której opowieść prowadzi do książki.

Harry Potter i Czara Ognia

Str. 42-43

Bliżej użytkownika

Agnieszka Wróbel

Harry Potter i Czara Ognia

Etap IV olimpiady czytelniczej

Prowansalskie inspiracje chocianowskiej biblioteki

Str. 44-45

Biblioteki w działaniu

Jolanta Floryn

Prowansalskie inspiracje chocianowskiej biblioteki

Coś z niczego – oto idealny przepis na czytelnię w stylu Prowansji. Koszt przedsięwzięcia to zaledwie kilkadziesiąt złotych na zakup farby, reszta materiałów została pozyskana z drugiej ręki i odnowiona. Przekonajcie się, jak to zrobić!

Top