Objętość: 44 strony | Cena: 16,50 zł
Temat numeru:
(więcej informacji na temat poszczególnych artykułów znajduje się niżej)
Polona i Polona Typo jako pomoc dla bibliotekarza – Barbara Maria Morawiec 4-6
Dzieci w bibliotece – bezpieczeństwo nieletnich – Dariusz Skrzyński 7-13
Dane statystyczne – Jak je wykorzystać w działalności biblioteki? – Magdalena Bzdawka 14-15
Muzyczny projekt biblioteczno-przedszkolny – Joanna Patej 16-17
Bajkowozy – Jarek Leciejewski 18
Harry Potter od A do Z – Olimpiada czytelnicza – Agnieszka Wróbel 19-23
Wolnoć, Tomku, w swoim domku. Twórcze warsztaty o architekturze – Justyna Szawara 24-25
Lektury z makulatury – Ewa Bojarowska 26-27
Audiobook w wydaniu bibliotecznym – Aleksandra Stempniak 28-29
Nice Book Challenge. Wyzwanie na czytanie – Magdalena Kuciel– Michał Brdak 30-31
Kącik małego pirata – Dominika Szkoda 32-33
Bajkoteka czeka na młodych kinomanów – Aneta Gumińska 34-36
Mamoteka – klub dla rodzin – Lidia Wasilewska 38-40
Las woła nas. Scenariusz zajęć – Lidia Wasilewska 41
Polona to największa biblioteka cyfrowa w Polsce. To też ogromne źródło informacji i bezpłatnych, dostępnych od ręki materiałów: książek, czasopism, map, nut, fotografii, grafik, druków ulotnych. Funkcjonalność Polony to także specjalne narzędzie Polona Typo – można dzięki niemu stworzyć niecodzienne projekty graficzne.
Portal Polony można nazwać nie tylko biblioteką cyfrową, lecz także porównać go do idei mediów społecznościowych. Funkcjonalność Polony łączy dobrze znane i przyjazne użytkownikom serwisy.
Udział dzieci w różnych przedsięwzięciach w bibliotece rodzi obowiązek zapewnienia im bezpieczeństwa. Ochroną objęty jest wizerunek osób nieletnich oraz wykonane przez nie utwory. Odpowiedzi na pytania nurtujące bibliotekarzy udziela prawnik.
Czy pracownicy biblioteki mogą wykonywać zdjęcia niepełnoletnich dzieci bez zgody ich rodziców bądź opiekunów w przypadku uczestnictwa dziecka w wydarzeniu mającym miejsce w bibliotece?
W jaki sposób biblioteka powinna zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych (niepełnoletnich) podczas organizowanej imprezy bądź wydarzenia? Jakie środki bezpieczeństwa powinna zapewnić?
Kto – bibliotekarz czy dyrektor biblioteki – ponosi odpowiedzialność za wypadek dziecka podczas jego pobytu w bibliotece (poza udziałem w imprezie lub innym wydarzeniu) bez uprawnionego opiekuna? Jakie konsekwencje można ponieść z tego tytułu?
Statystyka i sprawozdania nie muszą być tylko obowiązkiem do wypełnienia. Dobre wskaźniki mogą przyczynić się do podwyższenia budżetu biblioteki. Do czego jeszcze – poza umieszczeniem ich w corocznych raportach – mogą się przydać bibliotekarzom dane statystyczne?
Chwalmy się dobrymi wynikami statystycznymi biblioteki, bo nikt inny nie zrobi tego za nas.
Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi poprzez realizację projektów stara się wskazać rodzicom różne metody pracy z dziećmi – takie, które nie wymagają dużych środków finansowych, a wyzwalają w dzieciach spontaniczną chęć zdobywania wiedzy.
Oddział Bajka – Wędrująca Szpitalna Biblioteka to forma promocji wartościowej literatury wśród dzieci i młodzieży będących pacjentami szpitali. Projekt ma także na celu wykorzystywanie książki jako narzędzia pomocnego w leczeniu.
Miejska Biblioteka Publiczna w Mikołowie przygotowała olimpiadę ze znajomości przygód Harry’ego Pottera. Materiał do wykorzystania podczas organizacji konkursu.
Cele konkursu:
– rozbudzanie zainteresowań czytelniczych;
– zachęcanie do czytania literatury dla dzieci i młodzieży;
– sprawdzenie znajomości lektur;
– ukazanie biblioteki jako miejsca, gdzie można w interesujący sposób spędzić czas.
Biblioteka może być miejscem, w którym dzieci zostaną uwrażliwione na sztukę i estetykę. Przykład zajęć o architekturze, z wykorzystaniem książki D.O.M.E.K. Aleksandy i Daniela Mizielińskich.
W wielu bibliotekach brakuje nowości. Jedni czekają na program „Zakup nowości wydawniczych”, a inni starają się zdobyć książki, organizując kiermasze i zbiórki. Przedstawiamy pomysł wart naśladowania.
Zbiórka makulatury pomysłem na pozyskanie pieniądzy na nowe książki.
Akcja „Lektury z makulatury” oprócz wymiaru ekonomicznego miała jeszcze wymiar wizerunkowy. Poprzez takie działanie integrujemy lokalną społeczność i czytelników, budzimy świadomość odpowiedzialności za swoją bibliotekę i troskę o zbiory.
Czy można promować czytelnictwo dzięki audiobookom? Oczywiście! Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu udowadnia to, realizując lokalny projekt ich nagrywania.
Projekt nagrywania audiobooków powstał, aby poka-zać dzieciom, że czytanie nie jest nudne. Innym jego celem jest udostępnienie darmowych audiobooków w sieci.
Bibliotekarze stają na głowie (czasami dosłownie), by przekonać mieszkańców swoich społeczności, że czytanie to jedna z podstawowych funkcji życiowych. Oryginalne propozycje mile widziane, jednak nie mniej skuteczne są parafrazy czy adaptacje sprawdzonych już, odnoszących sukces wydarzeń znanych z kultury popularnej. W Świeciu powstało prawdziwe wyzwanie czytelnicze.
Brzmienie nazwy specjalnie nawiązywało do Ice Bucket Challenge – chcieliśmy, by idea akcji narzucała się sama. Nie jest to bez znaczenia, jeśli chodzi o nośność, skojarzenia, recepcję społeczną, o to by wydarzenie na tyle, na ile to możliwe, promowało się samo.
Co zrobić, aby zachęcić najmłodszych do czytania książek? Jak sprawić, aby zostali w bibliotece na dłużej, i to nie tylko przy komputerze? Trzeba stworzyć dla nich wyjątkowe miejsce! Można to zrobić nawet w najmniejszej bibliotece i najmniejszym kosztem.
Przykład organizacji bibliotecznego kina dla dzieci. Jak to zrobić? Jak to działa?
Pozyskiwanie filmów nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać.
Oczywiście zdecydowaną większość stanowią zakupy, ale otrzymujemy również dary od czytelników. Korzystamy także z płyt dodawanych do prenumerowanych czasopism.
Dopływ nowości filmowych nie jest najważniejszy, bo dzieci uwielbiają oglądać te same filmy po wielokroć.
Podsumowując rok ubiegły – od sierpnia do grudnia wyświetliliśmy 69 bajek i filmów dla dzieci. Z oferty skorzystało ponad tysiąc osób.
Mamę i dziecko łączy nierozerwalna więź… z biblioteką! Tak jest w Ciechocinku, gdzie działa wyjątkowe miejsce spotkań, zabawy i edukacji. Bonus: 10 ciekawych zabaw dla dzieci i rodziców w bibliotece.
Spotkania z dziećmi w wieku przedszkolnym organizowane co tydzień w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechocinku cieszą się dużym powodzeniem. Dzięki zabawom organizowanym przy okazji czytania udało się rozbudzić w dzieciach chęć przychodzenia do biblioteki. Książka i biblioteka kojarzona jest teraz z zabawą, śmiechem, wzruszeniem i czasem spędzonym wspólnie z mamą czy tatą.
Spotkanie dotyczy edukacji ekologicznej. Dzieci poznają las i zamieszkujące go zwierzęta. Zajęcia były realizowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechocinku w ramach klubu „Mamoteka”.
Grupa i wiek adresatów: dzieci powyżej czwartego roku życia.
Cele zajęć: rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci;uświadomienie, jaką rolę odgrywają drzewa w życiu człowieka oraz jakie zwierzęta i rośliny przynależą do lasu; ćwiczenie współpracy w grupie; promocja książki i biblioteki.