Objętość: 44 strony | Cena: 18 zł
Temat numeru:
Podróże po literaturze – kulisy projektu „literaTOUR”
Odrodzona Mirabelka – podsumowanie akcji
Książki ukryte w pudełku – pomysł na akcję promującą czytanie
(więcej informacji na temat poszczególnych artykułów znajduje się niżej)
Odrodzenie Mirabelki – Barbara Maria Morawiec 4-10
Czytać czy słuchać? – Ewelina Grzelak 11-12
Bibliosłówka, Pani Kropeczka oraz robótki zręczne – Urszula Hoczyk 13-14
Tych książek nie wolno (było) czytać! – Katarzyna Drożak 15-16
Książki ukryte w pudełku – Oliwia Brzeźniak 17-18
Podróże po literaturze – Aleksandra Sękowska 19-24
Zdrowy styl życia – Iwona Dyląg 25-27
Muzyczne poranki we współpracy z przedszkolem – Kamila Gratka 28-29
Porozmawiajmy o złości – Milena Jaszczyk 30-31
Skarpetkowe historie – Gabriela Olszewska 35-36
Biblioteka ma być potrzebna – Danuta Maria Sroka 37-41
Spis książek – Aleksandra Sobańska 42-43
– podsumowanie ogólnopolskiej akcji Lustra Biblioteki
Podsumowanie ogólnopolskiej akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”, która miała na celu promocję czytelnictwa i uczczenie stulecia niepodległości poprzez organizację cyklu warsztatów w bibliotekach w całej Polsce. Najciekawsze działania, statystyki i wypowiedzi uczestników.
– oto jest pytanie
Czy uczniowie wolą czytać papierowe książki, czy słuchac audiobooków? Postanowili to sprawdzić bibliotekarze podczas spotkania wokół książki Mirabelka Cezarego Harasimowicza zorganizowanego dla uczniów klas IV.
– trzy pomysły na warsztaty
Propozycja trzech typów zajęć rozwijających kreatywność i wyobraźnię, a przy tym zachęcających dzieci i dorosłych do korzystania z usług biblioteki.
Tydzień Zakazanych Książek to międzynarodowa akcja czytelnicza, która odbywa się co roku we wrześniu. Jak zorganizować ją w swojej bibliotece, tak aby była atrakcyjna dla czytelników? Prezentacja działań przykładowej biblioteki i praktyczny poradnik krok po kroku.
– prosty pomysł na akcję promującą czytanie
„Biblioteka w pudełku” to prosty i skuteczny pomysł na zaangażowanie uczniów w opiekę nad księgozbiorem poprzez zabawę. Wcielając się w rolę bibliotekarzy, dzieci prowadzą pod opieką osoby dorosłej własną miniwypożyczalnię. Inspirujące refleksje i prosta instrukcja, jak zorganizować akcję we własnej bibliotece.
– kulisy projektu „literaTOUR”
Prezentacja szeroko zakrojonego projektu „literaTOUR” promującego czytelnictwo wśród młodzieży poprzez odwołanie do z pozoru nieoczywistych, lecz niezwykle angażujących i rozwijających kreatywność form współpracy, takich jak improwizacja, LARP czy RPG.
– warsztaty dla dzieci i młodzieży
Prezentacja warsztatów edukacyjnych przybliżających uczniom szkoły podstawowej zasady zdrowego odżywiania i prawidłowego komponowania posiłków. Jak się okazuje, wokół zdrowej żywności narosło wiele mitów, utrwalanych przez manipulację koncernów spożywczych. Warto skłonić do ich krytycznego potraktowania – właśnie w bibliotece!
Połączenie muzyki z literaturą może przynieść zaskakujące korzyści użytkownikom jako czytelnikom i jako słuchaczom. Artykuł omawia cykl zajęć stworzonych w ramach programu muzycznych poranków, podczas których przeprowadzono kształcenie muzyczne z wykorzystaniem metod aktywnego słuchania przez zabawę łączącą taniec, śpiew i rytmikę.
– scenariusz zajęć z elementami biblioterapii
Prawidłowa gospodarka emocjonalna to trudna do nauczenia, lecz kluczowa kompetencja każdego dorosłego człowieka. Zajęcia „Porozmawiajmy o złości” przeznaczone dla dzieci w wieku 7-10 lat uczą podstaw rozpoznawania emocji i radzenia sobie z nimi ze szczególnym naciskiem na złość i gniew.
– scenariusz lekcji bibliotecznej
Jakie przygody mogą przeżywać skarpetki, które uciekły w świat? – na to pytanie odpowiadały dzieci uczestniczące w spotkaniach czytelniczych poświęconych książce Justyny Bednarek Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek. Kreatywne zajęcia promowały czytanie, pobudzały wyobraźnię i zachęcały do szukania inspiracji w codziennym otoczeniu.
– relacja z konferencji i kilka słów o przestrzeniach bibliotecznych
Refleksje wokół konferencji „Biblioteka XXI wieku – nowoczesna architektura, funkcjonalne wyposażenie, pomysłowe aranżacje” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w Warszawie oraz prezentacja zrewitalizowanej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku.
Adnotowany przegląd nowości wydawniczych.