Paszport czytelniczy – łatwa do realizacji akcja czytelnicza skierowana do dzieci i młodzieży

Zainteresowanie dzieci i młodzieży bibliotekami było w ostatnim roku mniejsze niż zwykle. Natłok obowiązków, zajęcia online, zakaz samodzielnego poruszania się, wiele godzin spędzanych przed monitorem, ograniczenie działalności kulturalnej bibliotek publicznych – to wszystko nie sprzyjało aktywności czytelniczej.

Konsekwencje pandemii, takie jak konieczność przeniesienia aktywności do sieci bądź realizowanie działań w surowym reżimie sanitarnym, nie sprzyjały budowaniu więzi z młodym czytelnikiem. Pojawiło się ryzyko, że młodzi ludzie odzwyczają się od aktywności sprzed pandemii.

W okresie wakacji zwolnieni z obowiązków szkolnych uczniowie mogą na nowo poszukać sobie miejsca w bibliotekach. Szczególnie, że będą funkcjonowały w normalnych warunkach. By o to zawalczyć, proponujemy akcję mającą na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do zabawy czytelniczej oraz odnowienie kontaktu z bibliotekami.

POMYSŁ NA AKCJĘ

Akcja może być realizowana w dwóch wersjach – dla młodszych dzieci oraz dla nastolatków. Żadna z nich nie przysparza zbyt wiele pracy, nie wymaga dużej aktywności ani skomplikowanych przygotowań.

Przygotowujemy ją wraz z miesięcznikiem „Biblioteka w Szkole”, na bazie akcji „Bilet do czytania”, która została przeprowadzona z bardzo dużym sukcesem przez wiele bibliotek publicznych na początku roku.

Tegoroczne wakacje będą dla uczniów kolejną przerwą od zajęć, w trakcie której niepewna jest realizacja wyjazdów, kolonii i zagranicznych podróży. Skoro dzieci przez tyle czasu nie mogły pojechać do wymarzonych wakacyjnych miejsc i nie są pewne, czy będą mogły pojechać w najbliższej przyszłości, to możemy do tego nawiązać, proponując im udanie się do książkowej krainy wyobraźni lub – w sprzyjających warunkach – po prostu zabranie książki na wakacje.

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?

Akcja jest formą zabawy, w którą można zaangażować zarówno dzieci, jak i starszą młodzież. Nie wymaga skomplikowanych przygotowań, ponieważ wszystkie potrzebne materiały dołączyliśmy do tego numeru „Biblioteki Publicznej”. W załącznikach znajdują się projekty paszportów czytelniczych dla dzieci oraz plakat.

Wystarczy przekazać dzieciom i młodzieży odwiedzającej bibliotekę „Paszport czytelnika”. Znajdziesz go w czasopiśmie (do skserowania) oraz do pobrania na stronie (do druku w lepszej jakości). Paszporty najlepiej wydrukować na grubszym papierze,na zasadzie druku dwustronnego. Proponujemy przekazać materiały w sposób dostosowany do wieku, chęci i obostrzeń.

Wersja dla dzieci

w wieku 5-12 lat

Pozostawiamy dużą swobodę realizacji akcji, zależną od aktywności czytelników danej biblioteki i upodobań bibliotekarzy. Paszport można potraktować bardziej jako formę motywacji do kolejnych wypożyczeń i zbierania stempelków lub jako kartę pracydla dzieci – miły, wakacyjny dodatek do wypożyczonej książki.

Uczeń może wpisywać na stronie okładkowej tytuły wypożyczanych książek. Przy każdej kolejnej wizycie otrzyma stempelek w odpowiednim miejsce – jak w prawdziwym paszporcie. Po podbiciu wszystkich miejsc w paszporcie można wręczyć dyplom lub nagrodę.

W paszporcie znajdują się też propozycje czytelniczych aktywności. Uczeń może wypełniać paszport, samodzielnie pracując z dowolną książką: narysować jej głównego bohatera, wpisać ulubiony cytat, zaznaczyć na mapie, z której części świata pochodzi autor, oraz zapisać najmilsze chwile wakacji. Chcieliśmy, by był to rodzaj czytelniczego pamiętnika, który – znaleziony po latach – wywoła miłe wspomnienie.

Wersja dla młodzieży

powyżej 12 lat

Na paszporcie dla młodzieży, oprócz czytelniczego wyzwania, znajduje się krótka charakterystyka wybranych „literackich miejscówek”: miejsc związanych z literaturą współczesną i klasyczną; lokalizacji, w których osadzonopowieściowe fabuły; przestrzeni nierozerwalnie związanych z tradycją literacką. Staraliśmy się potraktować młodzież poważnie, nie proponując jej infantylnych modyfikacji zabaw dla dzieci.

DLACZEGO WARTO?

  1. Paszport czytelniczy nie wymaga wielu przygotowań, a jest miłym akcentem, który biblioteka może zrealizować w czasie wakacji.
  2. Wakacje to dobry moment, aby przypomnieć dzieciom i młodzieży o bibliotece. Mamy nadzieję, że akcja pozwoli na zaproszenie tychgrup odbiorców do biblioteki i wywoła ciepłą myśl.
  3. Warto wykorzystać niespotykaną wcześniej sytuację, w której uczniowie są przesyceni dostępem do komputerów. Książka, promowana przez akcję czytelniczą, może stać się świetną odskocznią odcyfrowej rzeczywistości.
  4. Biblioteki publiczne mają szansę pokazać, jak wpisać się w trend miłego odbudowywania normalnych relacji instytucji z dziećmi.

Top