Jak napisać wniosek o dofinansowanie?

Biblioteka Publiczna nr 3/2019 – Źródła dofinansowań

Paweł Dobrzelecki, Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu

Jak napisać dobry wniosek o dofinansowanie, zwłaszcza gdy chcemy powtórzyć sukces poprzedniego projektu? Artykuł przedstawia autorską koncepcję puzzli, czyli metody strategicznego łączenia gotowych elementów w nową całość. Poradnik z dobrymi radami i pomysłami na działanie. Tekst jest częścią cyklu (drugi, przedstawiający koncepcję koktajlu, ukazał się w tym samym numerze „Biblioteki Publicznej”).

Jak napisać wniosek o dofinansowanie?

Profesor YouTube

Biblioteka Publiczna nr 1/2018 – Biblioteka w sieci

Michał Urbanowicz, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu

Popularni naukowi vlogerzy w fantastyczny sposób tłumaczą zawiłe kwestie związane m.in. z językami obcymi czy naukami ścisłymi. Warto wykorzystać ich wiedzę i zaprosić ich wygłoszenia prelekcji w bibliotece, łącząc dwie z natury bliskie sobie dziedziny – czytelnictwo i naukę! O internetowych gwiazdach naukowych vlogów w realu pisze bibliotekarz z Opola.

Profesor YouTube

Pokój terapeutyczny w bibliotece dla dzieci o specjalnych potrzebach

Biblioteka Publiczna nr 11/2018 – Biblioterapia

Anna Kubiak, Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Prezentacja pierwszego w Polsce pokoju terapeutycznego, otwartego w kaliskiej bibliotece. Celem twórców było zaaranżowanie przestrzeni przystosowanej do potrzeb dzieci ze specyficznymi potrzebami, np. z autyzmem, zespołem Aspergera czy ADHD, i ich opiekunów. Teraz to miejsce, w którym leczy się przez książkę, ważne dla dzieci i rodziców.

Pokój terapeutyczny w bibliotece dla dzieci o specjalnych potrzebach

Mój przyjaciel pies, czyli kynoterapia w bibliotece

Biblioteka Publiczna nr 7-8/2018 – Niepełnosprawni w świecie bibliotek

Urszula Gutowska, Gminna Biblioteka Publiczna w Rojewie

Pies ma jedną cechę, której nie ma żaden człowiek – nie ocenia i traktuje wszystkie osoby tak samo bez względu na stopień sprawności. Jak wykorzystać te zalety kynoterapii w bibliotece? Na podstawie 2-letnich doświadczeń spotkań z udziałem psa terapeutycznego biblioteka w Rojewie dzieli się w przystępny sposób rozważaniami, czy warto podjąć takie działania, podając zalety i wady rozwiązania.

Mój przyjaciel pies, czyli kynoterapia w bibliotece

Pisarze w bibliotece, czyli ABC spotkań autorskich

Biblioteka Publiczna nr 6/2018 – Kreatywny czytelnik

Krystyna Piotrowska i Agnieszka Mazurkiewicz, Miejska Biblioteka Publiczna Izerka w Świradowie-Zdroju

Artykuł prezentuje kulisy organizacji spotkań autorskich w bibliotece. W kilku prostych punktach wyjaśnia, na co należy zwrócić uwagę, żeby spotkanie się udało – od najprostszych zagadnień po te bardziej zawiłe, organizacyjne. Porusza też temat zorientowania działań na czytelników oraz lokalnych twórców. Najważniejsze rady to nauka od najlepszych i współpraca.

Pisarze w bibliotece, czyli ABC spotkań autorskich

Autorskie planszówki samograjki dla każdego

Biblioteka Publiczna nr 4/2018 – Lekcje biblioteczne

Wojciech Pająk i Marta Taraszkiewicz, Biblioteka Publiczna w Suwałkach

Scenariusz warsztatu tworzenia autorskiej gry planszowej dla dzieci powyżej 6. roku życia sprawdzony przez bibliotekarzy z MidiCentrum. Zawiera kompletne omówienie przebiegu spotkania i wskazówki techniczne, bo jak wiadomo, planszówki własnej roboty dają nieskończone możliwości rozbudzenia wyobraźni.

Autorskie planszówki samograjki dla każdego

Samoobrona w bibliotece, czyli jak bezpiecznie donieść książki do domu

Biblioteka Publiczna nr 3/2018 – RODO w praktyce

Agata Kirzanowska, Biblioteka Miejska w Suszu

Dzięki niestereotypowym zajęciom Biblioteka Miejska w Suszu stała się bardziej popularna, zwłaszcza dla osób spoza miejscowości. Zyskała status miejsca, w którym coś się dzieje. To punkt wyjścia do rozpoczęcia zajęć nie tylko z samoobrony, ale i spotkań z psychologiem czy kursu pierwszej pomocy. Warto spróbować!

Samoobrona w bibliotece, czyli jak bezpiecznie donieść książki do domu

Biblioteka jako przedszkole – czy to problem?

Biblioteka Publiczna nr 2/2018 – RODO w bibliotece

Ewa Kapusta, Miejska Biblioteka Publiczna w Kraśniku

Artykuł odnosi się do częstego problemu w większości bibliotek: co zrobić z dziećmi pozostawianymi przez rodziców w bibliotece na długie godziny bez opieki? Jak sobie poradzić z tym problemem, szczególnie w sytuacji gdy w filii pracuje jeden bibliotekarz? Sprawdzone rozwiązanie i kilka porad podają pracownicy biblioteki.

Biblioteka jako przedszkole – czy to problem?

Cyberiada – nowoczesne centrum multimedialne

Biblioteka Publiczna nr 1/2018 – Jak przyciągnąć młodzież do biblioteki?

Małgorzata Kisiel i Anna Kucharczyk, Biblioteka Elbląska

„Ciekawa oferta to klucz do sukcesu” – piszą bibliotekarki z Elbląga, które pracują w Cyberiadzie. To multimedialna biblioteka, której wnętrze i aranżacja zostały zaprojektowane w sposób nawiązujący do twórczości Stanisława Lema i Daniela Mroza. To także pomysł na to, jak wykorzystać multimedialne gadżety do pozyskania potencjalnych czytelników. Dodatkowo tekst opisuje sekrety otrzymania przez tę filię biblioteki międzynarodowej nagrody.

Cyberiada – nowoczesne centrum multimedialne

Akademia Przyjaciół Pszczół – czyli o małych wielkich owadach w bibliotekach

Biblioteka Publiczna nr 9/2017 – Fabryka inspiracji

Izabela Tyrcz, Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce

Co pszczoły dają bibliotece? – bibliotekarka dzieli się pomysłem na mały, ale wielki projekt „Akademia Przyjaciół Pszczół”, który odkryła przypadkowo. Artykuł omawia, jak szerzyć wiedzę na temat tych owadów, formy konkretnych działań, a jednocześnie przybliża sposób na zainteresowanie ofertą biblioteki młodych osób z terenów wiejskich.

Akademia Przyjaciół Pszczół – czyli o małych wielkich owadach w bibliotekach

Telefon do poety i inne pomysły na prezentację poezji

Biblioteka Publiczna nr 8/2017 – Gamifikacja

Lucyna Kończal-Gnap, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu

Telefon do poety to jeden z niestandardowych sposobów promowania poezji i lokalnych twórców. Dzieje się tak za pomocą telefonu stacjonarnego znajdującego się w holu biblioteki. Po zadzwonieniu do poety w słuchawce można odsłuchać wiersze. Inspiracja ukazująca również techniczne zaplecze projektu oraz inicjatywę, która integruje twórców poezji i promuje ich działalność w myśl hasła „To… myśl szuka słowa”.

Telefon do poety i inne pomysły na prezentację poezji

W Klubie Czarnego Krążka

Biblioteka Publiczna nr 7/2017 – Praca z seniorem

Piotr Nowak, Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku

W tym artykule bibliotekarze oraz fani muzyki zbrojni w pasję, otwarte głowy, gotowość do wartkiego działania i szerokiej współpracy oraz dobrą strategię prezentują, jak działa Klub Czarnego Krążka dla fanów płyt winylowych. Ten przykład doskonale ilustruje wymianę doświadczeń międzypokoleniowych i odpowiada na pytanie, jak skutecznie zaktywizować seniorów, wzbudzając jednocześnie pasję u młodzieży.

W Klubie Czarnego Krążka

Prowansalskie inspiracje chocianowskiej biblioteki

Biblioteka Publiczna nr 6/2017 – Granty i dotacje

Jolanta Floryn, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Chocianowie

Coś z niczego – oto idealny przepis na czytelnię w stylu Prowansji. Artykuł pokazuje, jak w prosty i szybki sposób zmienić wygląd czytelni. Koszt przedsięwzięcia to zaledwie kilkadziesiąt złotych na zakup farby, reszta materiałów została pozyskana z drugiej ręki. Bardzo udana metamorfoza, która zachwyca, inspiruje i zapada w pamięć.

Prowansalskie inspiracje chocianowskiej biblioteki

Przyjazna windykacja – czy to możliwe?

Biblioteka Publiczna nr 4-5/2017 – Kompendium prawne bibliotekarza

Marek Kaczmar, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Windykacja w bibliotece to trudny temat. Jakie kroki należy podjąć, aby odzyskać niezwrócone materiały? Czy usługi windykacyjne są w interesie użytkownika? Rzeszowska biblioteka skutecznie odzyskuje zbiory i jednocześnie nie zraża czytelników. Sekretem jest ludzkie podejście do użytkownika!

Przyjazna windykacja – czy to możliwe?

Lektury z makulatury

Biblioteka Publiczna nr 3/2017 – Biblioteka małego człowieka

Ewa Bojarowska, Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim

Zbiórka makulatury w celu pozyskania pieniędzy na nowe książki to świetny sposób dla każdego bibliotekarza, który chce wzbogacić księgozbiór o tytuły faktycznie potrzebne czytelnikom. Poradnik wskaże najlepszą drogę do organizacji akcji oraz podpowie, jak zyskać w oczach społeczności, gdyż akcja nie tylko ma charakter ekologiczny, lecz także stawia na pozytywny oddźwięk społeczny.

Lektury z makulatury

Zostań superczytelnikiem

Biblioteka Publiczna nr 2/2017 – Biblioteki po nowemu

Paweł Piwowarczyk, Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach

To proste działanie do naśladowania, które sprawiło, że biblioteki w Polsce masowo zaczęły tworzyć konkursy grywalizacyjne na najlepszych czytelników. Dzięki zastosowaniu prostego mechanizmu zbierania pieczątek (na wzór programu lojalnościowego pewnej sieci fastfoodowej) okazało się, że nie tylko biblioteka w Dobczycach zwiększa liczbę swoich aktywnych czytelników.

Zostań superczytelnikiem

Czy biblioteka to marka?

Biblioteka Publiczna nr 1/2017 – Skuteczna promocja biblioteki

Natalia Gromow, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni

Dobra marka to korzyści dla zarządzających i pracowników – tak o budowaniu marki w praktyce pisze dyrektorka gdyńskiej książnicy. Ponadto odpowiada na pięć ważnych pytań, które pomogą w stworzeniu strategii rozwoju każdej, nawet najmniejszej biblioteki. Całość tekstu domykają sprawdzone techniki do projektowania usług i profilowania użytkowników: mapa empatii, service design i service safari.

Czy biblioteka to marka?

Przetestuj miesięcznik

Zamów prenumeratę za 108 zł.
W razie czego w ciągu 2 miesięcy możesz zrezygnować i otrzymać pełny zwrot kosztów.
Bez żadnych haczyków.

Sprawdź warunki